Dla najmłodszych sukcesorów.
Pierwsze kroki w biznesie i rodzinie biznesowej. Życiowe decyzje.
Chroń dziedzictwo swojej rodziny biznesowej!
Dziedzictwo rodziny biznesowej jako fundament międzypokoleniowej wizji. Mądry wspólny czas, ważne pytania, prawdziwe historie i najdoskonalsze lekcje życia, które wybrzmią już nadchodzącej wiosny – do międzygeneracyjnego spotkania zaprosiliśmy trzy pokolenia właścicieli firm. Bo czy jest coś piękniejszego niż pokolenia uczące się od siebie wzajemnie, jak mimo dzielących je różnic wspólnie dbać o rodzinne dziedzictwo?
Zarezerwuj termin!
Doradca ds. strategii i sukcesji w firmach rodzinnych. Specjalizuje się w doradztwie strategicznym oraz strategiach rozwoju dla przedsiębiorstw, jak również w strategiach sukcesyjnych oraz coachingu. Założyciel i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego – centrum usług dla rodzin biznesowych i firm rodzinnych.
Lider Merytoryczny oraz Ekspert ds. Metodologii Wsparcia Procesu Sukcesji we współfinansowanym ze środków unijnych projekcie „Kody wartości – efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych”.
Członek Międzynarodowej Sieci Doradców Strategicznych z siedzibą w Berlinie. Akredytowany partner PARP. Członek Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (numer członkowski 77). Szkoleniowiec i doradca w projekcie Firmy Rodzinne oraz Firmy Rodzinne 2 realizowanym przez Inicjatywę Firm Rodzinnych oraz PARP, trener i doradca projektów Planowanie Strategiczne oraz Instrument Szybkiego Reagowania na zlecenie WYG Consulting, trener programu sukcesyjnego Business Transfer Programme, trener i doradca w projekcie Moje Apteki – Misja i Biznes. Członek International Family Enterprise Research Academy IFERA.
Specjalizuje się w projektowaniu usług (service design) oraz wdrażaniu innowacji wspierających procesy strategiczne i międzypokoleniowe w firmach rodzinnych. Doświadczona facylitatorka, trenerka metodyki design thinking oraz service design, prowadzi liczne procesy i sprinty strategiczne oraz sesje kreatywne z udziałem właścicieli oraz zespołów firm rodzinnych. Projektuje i adaptuje narzędzia projektowe odpowiadające na konkretne potrzeby organizacji, w tym: mapy interesariuszy, badania użytkowników, tworzenie person, user journey, service blueprint, Business Model Canvas. Łączy wiedzę o użytkownikach z celami biznesowymi, wspierając firmy w budowaniu przewagi konkurencyjnej poprzez innowacje oparte na realnych potrzebach.
Absolwentka kierunku MA Service Experience Design and Innovation na University of the Arts London oraz Zarządzania Przedsiębiorstwem na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Ukończyła Program Menedżerski Akademia Sukcesora w 2019 roku. Certyfikowany Agile Project Manager, stale rozwija kompetencje w obszarach User Experience oraz UX Design.
Autorka licznych artykułów o tematyce przedsiębiorczości rodzinnej. Od wielu lat jest prowadzącą Kongresu NEXT Generation – wydarzenia skierowanego do młodego pokolenia firm rodzinnych. Wykłada na uczelniach wyższych w Polsce tematy związane z projektowaniem innowacji i przedsiębiorczością rodzinną.
Ekspert w zakresie przedsiębiorczości i działalności firm sektora MSP ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorczości rodzinnej oraz aktywności ekonomicznej i przedsiębiorczości młodych ludzi.
Wykładowca akademicki. Pomysłodawca i organizator dolnośląskiego Kongresu Firm Rodzinnych, który odbywa się od 2018 r. we Wrocławiu. Przewodniczący Komitetu Przedsiębiorstw Rodzinnych Krajowej Izby Gospodarczej. Inicjator kategorii „Sukcesja z sukcesem” w prestiżowym konkursie Dolnośląski Gryf Nagroda Gospodarcza.
Ekspert w zakresie przedsiębiorczości i działalności firm sektora MSP. Pionier badań nad przedsiębiorczością rodzinną w Polsce. Autor i współautor kilkudziesięciu artykułów i książek m.in.: „Zarządzanie firmą rodzinną. Kluczowe wyzwania” (2018), „Przedsiębiorstwa rodzinne – istota i zachowania strategiczne” (2007), podręcznika „Zarządzanie małą firmą” (2002). Kierownik projektu badawczego „Strategie sukcesyjne polskich przedsiębiorstw rodzinnych” oraz projektów szkoleniowych i doradczych dla firm rodzinnych. Twórca programu Akademia Biznesu Rodzinnego, członek Komitetu Naukowego konferencji „Firmy Rodzinne” organizowanej przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi oraz konferencji „Edukacja dla przedsiębiorczości” organizowanej przez Akademię Ignatianum w Krakowie. Współpracuje z instytutami badawczymi kilku uczelni europejskich, m.in.: Instytutem Przedsiębiorstw Rodzinnych w Witten (Niemcy), FH w Schmalkalden i Centrum Biznesu Rodzinnego Uni w St. Gallen (Szwajcaria). Jest członkiem stowarzyszenia Förderkreis Gründungs-Forschung e.V., członkiem grupy roboczej FGF-Arbeitskreis „Familienunternehmen”.
Z wykształcenia jest ekonomistką. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w rodzinnej firmie Zbych-Pol Zbigniew Szczęsny, która początkowo zajmowała się działalnością transportową. W 2002 roku firma Zbych-Pol & Mobet zadebiutowała w branży prefabrykacji po fuzji rodzinnej firmy transportowej z przedsiębiorstwem Mobet. W strukturach firmy przeszła przez wszystkie szczeble kariery – od księgowości i administracji, poprzez pełnomocnika Systemu Zarządzania Jakością i ISO (2004), aż po objęcie stanowiska Prezesa Zarządu Zbych-Pol & Mobet w 2008 roku. Od listopada 2024 roku jest wiceprezesem Zarządu firmy. Charakteryzuje się bezkompromisowym podejściem i stawia na otwartość oraz szczerość w relacjach biznesowych. Laureatka nagrody „Kobiety Odważne” w plebiscycie „Złota Setka Kujaw i Pomorza”.
Jest absolwentem Technikum Budowy Dróg. Pracę w firmie rodzinnej Zbych-Pol & Mobet rozpoczął we wrześniu 2015 roku na stanowisku zaopatrzeniowca, przechodząc przez kolejne etapy działalności produkcyjnej, aż do objęcia stanowiska kierownika produkcji. Od stycznia 2019 roku Wiceprezes Zarządu firmy Zbych-Pol & Mobet, a od października 2024 roku Prezes Zarządu firmy. Praca w rodzinnej firmie produkującej prefabrykaty betonowe nie zawsze była dla niego oczywistością. Jeszcze w czasach szkolnych marzył o pracy z naturą i ukończeniu studiów na kierunku leśnictwo. Do dziś jego pasją jest fly fishing, polowanie, strzelectwo sportowe i wszelkie aktywności na łonie natury.
Uczestnik programu Akademii Sukcesora Instytutu Biznesu Rodzinnego (2018-2019) oraz 7. Edycji Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności (2022).
Przewodniczący Rady Nadzorczej Nicrometal S.A., spółki, którą utworzył blisko 25 lat temu i przez lata prowadził jako Prezes Zarządu.
Doświadczenie branżowe: Posiada rozległe doświadczenie w branży recyklingowej metalurgicznej, przetwórstwie materiałów oraz doradztwie ekologicznym. Od wielu lat prowadzi z sukcesem przedsiębiorstwa wspierające klientów w utrzymaniu ciągłości i stabilności procesów produkcyjnych przy jednoczesnym podnoszeniu świadomości ekologicznej.
Obszary doradztwa dla rad nadzorczych: Specjalizuje się w doradztwie w zakresie innowacyjnych technik wytwarzania, przerobu i odzysku materiałów, zrównoważonego rozwoju, wdrażania standardów ESG oraz transformacji cyfrowej organizacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w tym AI.
Doświadczenie zarządcze: Jako założyciel i długoletni Prezes Zarządu, a obecnie Przewodniczący Rady Nadzorczej Nicrometal S.A., nieustannie poszukuje innowacyjnych rozwiązań i rozwija działalność firmy. Posiada praktyczne doświadczenie w zakładaniu przedsiębiorstw oraz procesach przejęć, nieustannie poszukując innowacyjnych rozwiązań i rozwijając działalność biznesową. Wspierając zespoły, łączy wiedzę techniczną z umiejętnościami przywódczymi.
Inne istotne kompetencje: Ukończył Akademię Psychologii Przywództwa oraz Studium Autorytety, przygotowujące do roli mentora. Jest aktywnym mentorem w programie Akademii Przywództwa Liderów Oświaty (APLO). Uzupełnił swoją wiedzę o studia podyplomowe Rady Nadzorcze dla Liderek i Liderów organizowane przez Stowarzyszenie LiderShe i Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej. Ukończył również program Google Umiejętności Jutra AI realizowany we współpracy z SGH, obejmujący wykorzystanie sztucznej inteligencji w rozwoju biznesu.
Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Akademii Techniczno-Rolniczej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych w zakresie Technologii Winiarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Entuzjasta fizyki, ESG i nowoczesnych technologii (szczególnie AI i druku 3D).
Jako prezes firmy Andre Abrasive Articles koncentruje się na ekspansji zagranicznej, automatyzacji, cyfryzacji oraz rozwoju nowoczesnej organizacji w sektorze narzędzi ściernych.
Od początku kariery zawodowej związana m. in z rodzinną firmą Klimas Wkręt-met, europejskim liderem produkcji technik zamocowań budowlanych.
Posiada wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania ze specjalizacją w HR (Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie) oraz ukończone studia MBA for Future (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie). Swoją wiedzę poszerza także nieustannie za sprawą udziału w kursach, szkoleniach, konferencjach i warsztatach.
Doświadczenie w firmie o międzynarodowym zasięgu pozwoliło zdobyć jej wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia działań biznesowych, zarządzania finansami, budżetowania, analizy rentowności, negocjacji handlowych czy planowania strategicznego.
Kariera w kulturze firmy rodzinnej uwrażliwiła natomiast na czynnik ludzki, skierowała uwagę na wartości oraz rozwinęła poczucie społecznej odpowiedzialności, wpisanej w DNA marki.
Finansista z wykształcenia, wieloletni praktyk controllingu i manager. Przez prawie 25 lat związany z największym prywatnym pracodawcą w Poznaniu i Wielkopolsce, Firmą Volkswagen Poznań sp. z o.o., w tym przez 8 lat w funkcji członka zarządu ds. finansowych, organizacji i IT (ponad 10 tys. pracowników, 12 mld zł inwestycji od 1993 roku, 18 mld zł obrotu rocznie). Lider wielu innowacyjnych projektów w zakresie przyszłościowych rozwiązań mobilności oraz nowych metod pracy dających satysfakcję pracownikom i wysoce efektywne rozwiązania organizacji. Zwolennik łączenia tradycyjnych rozwiązań organizacyjnych z kreatywnością design thinking, sprawnością metod zwinnych, czy skutecznością scruma poza IT. Mentor talentów, coach dla przyszłych managerów. Mentor finansowy w indywidualnym programie akceleracyjnym dedykowanym polskim startupom technologicznym. Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca Biznesu.
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych.
Ekspert Unii Europejskiej, PARP oraz Instytutu Biznesu Rodzinnego.
Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, Wyższej Szkoły Bankowej oraz Visiting Professor Lethbridge University w Kanadzie. Członek międzynarodowej organizacji IFERA (International Family Enterprises Research Academy) zrzeszającej badaczy i przedsiębiorstwa rodzinne z całego świata, The European Council for Small Business and Entrepreneurship (ECSB) oraz organizacji Vital Voices.
Obszary:
Doradca dla wielu polskich przedsiębiorców w zakresie tworzenia i rozwijania firm rodzinnych (budowanie zasad ładu rodzinnego w tym konstytucje rodzinne, zarządzanie i ochrona majątku prywatnego). Specjalista w projektach związanych z planowaniem sukcesji i planowaniem spadkobrania.
Jest doradcą oraz negocjatorem dla polskich przedsiębiorców oraz inwestorów zagranicznych przy transakcjach nabycia oraz zbycia przedsiębiorstw. Jest także specjalistą w dziedzinie prawa spółek, w tym funkcjonowania organów władz oraz odpowiedzialności zarządu i rady nadzorczej w spółkach prawa handlowego. Wspiera zagraniczne podmioty przy projektach typu joint venture oraz bezpośrednich inwestycjach w Polsce. Specjalizuje się w doradztwie dla firm z sektora FMCG, a także sektora opakowań, motoryzacyjnego, farmaceutycznego i innych. Posiada także szczególne doświadczenie w doradztwie dla inwestorów amerykańskich, brytyjskich, niemieckich, szwedzkich i fińskich.
Jest prelegentem na wielu konferencjach i seminariach, a także współautorem publikacji „Narodziny Firmy Rodzinnej” oraz wielu innych publikacji w tym zakresie.
Ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem w doradztwie z zakresu prawa handlowego. Doradza w szczególności w transakcjach fuzji i przejęć (M&A), jak również w przedsięwzięciach typu joint venture. Kompleksowo wspiera klientów w zakresie zagadnień restrukturyzacyjnych oraz reorganizacyjnych. Ma wieloletnią praktykę w zakładaniu, przekształcaniu, łączeniu, podziałach oraz likwidacji przedsiębiorstw.
Równolegle specjalizuje się w doradztwie sukcesyjnym oraz wsparciu prawnym w budowaniu ładu korporacyjnego dla firm rodzinnych. Wspiera klientów w planowaniu sukcesji majątkowej i biznesowej, a także w zakresie tworzenia optymalnych struktur zapewniających bezpieczeństwo sukcesji majątkowej, również z wykorzystaniem fundacji prywatnych. Jest między innymi współautorem publikacji „Narodziny Firmy Rodzinnej” oraz szeregu innych publikacji prasowych w tym zakresie.
Posiada doświadczenie w doradztwie podatkowym w zakresie transakcji typu M&A, strukturyzacji międzynarodowych przejęć i reorganizacji grup kapitałowych dla funduszy inwestycyjnych oraz inwestorów branżowych. Opracował oraz wdrożył szereg restrukturyzacji i optymalizacji podatkowych związanych zarówno z nabyciem jak też działalnością operacyjną spółek. Specjalizuje się także w doradztwie podatkowym na rzecz klientów indywidualnych, prywatnych przedsiębiorców oraz firm rodzinnych, w tym w zakresie przygotowania i przeprowadzenia procesów sukcesyjnych z perspektywy podatkowej. Jest autorem licznych publikacji prasowych oraz współautorem książki „Narodziny Firmy Rodzinnej”.
Ekspert ds. rozwoju kompetencji sukcesorskich i storytellingu. Opiekun programu Managerskiego Akademia Sukcesora. Project Manager z kilkuletnim doświadczeniem dziennikarskim, redaktorskim i wydawniczym. Ukończyła studia z zarządzania komunikacją w biznesie i dziennikarstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Autorka artykułów i wywiadów, redaktor wydań magazynów specjalistycznych. Organizatorka kongresów, szkoleń i kursów branżowych. W Instytucie Biznesu Rodzinnego koordynator projektów szkoleniowych i warsztatowych, opiekun programu Akademia Sukcesora.
Psychoterapeutka, Psycholog, Prawnik, Ekspertka w pracy z rodzinami biznesowymi. Dyplomowany Doradca Rodziny Biznesowej wg metodyki Diamentu Sukcesyjnego©
Pracuję z osobami, które funkcjonują w świecie wysokich oczekiwań, odpowiedzialności i nieustannego działania. Wspieram liderów, właścicieli firm, sukcesorów oraz ich bliskich w momentach zmian, napięć i przełomów.
Łączę wykształcenie prawnicze i psychologiczne z doświadczeniem psychoterapeutycznym. Od lat jestem związana z Instytutem Biznesu Rodzinnego, gdzie towarzyszę rodzinom przedsiębiorców w procesach sukcesji. Wiem, że za decyzjami prawnymi i biznesowymi często stoją głębokie emocje: lęk, niepewność, poczucie obowiązku, wstyd, oczekiwania pokoleń.
Prowadzę terapię indywidualną, terapię par oraz rodzin – w atmosferze poufności, zrozumienia i pełnego dostosowania do potrzeb moich klientów. Pomagam im na nowo połączyć się ze sobą i ze sobą nawzajem – w życiu, w relacjach i w biznesie.
Paulina i Mateusz to duet, który łączy praktyczną wiedzę z obszaru zarządzania, przywództwa i marketingu z osobistym doświadczeniem prowadzenia wieloosobowej organizacji. Przez kilkanaście lat współtworzyli i zarządzali rodzinną firmą handlową o obrotach przekraczających 150 mln zł rocznie, odpowiadając za rozwój strategii, struktury zespołów, wyniki sprzedażowe i kulturę organizacyjną. Ich podejście ukształtowała realna odpowiedzialność za decyzje biznesowe, także te podejmowane w warunkach kryzysu, zmian pokoleniowych i dynamicznego wzrostu.
Dziś, jako założyciele marki Creative Brand, pomagają liderom firm – zwłaszcza z sektora MŚP i biznesów rodzinnych – rozwijać nowoczesne kompetencje przywódcze, projektować skuteczne struktury zespołowe i wdrażać strategie, które przekładają się na realne rezultaty. Ich kluczowy program, Transformacja Lidera™, to unikatowy proces edukacyjno-mentoringowy dla osób, które awansowały do roli menedżera lub chcą się do niej przygotować, bez utartych korporacyjnych schematów, za to z praktycznymi narzędziami, natychmiastowym wdrożeniem i wsparciem społeczności liderów.
W pracy z klientami stawiają na konkret, transparentność i partnerską relację. Pomagają nowym liderom przejść od frustracji, nadmiernego obciążenia i mikrozarządzania do skutecznego i świadomego zarządzania zespołem, który działa samodzielnie, z zaangażowaniem oraz odpowiedzialnością.
Mocną stroną Pauliny i Mateusza jest również umiejętność przekładania strategii na działania, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w prowadzeniu kampanii marketingowych po stronie klienta, rozumieją, co naprawdę wpływa na wyniki biznesowe i jak unikać błędnych inwestycji. Dziś wspierają zarówno liderów wewnętrznych struktur, jak i sukcesorów w firmach rodzinnych, którzy przejmują odpowiedzialność za dalszy rozwój przedsiębiorstw z tradycją.
Ich podejście to połączenie merytoryki, empatii i odwagi do kwestionowania status quo.
Paulina i Mateusz to duet, który łączy praktyczną wiedzę z obszaru zarządzania, przywództwa i marketingu z osobistym doświadczeniem prowadzenia wieloosobowej organizacji. Przez kilkanaście lat współtworzyli i zarządzali rodzinną firmą handlową o obrotach przekraczających 150 mln zł rocznie, odpowiadając za rozwój strategii, struktury zespołów, wyniki sprzedażowe i kulturę organizacyjną. Ich podejście ukształtowała realna odpowiedzialność za decyzje biznesowe, także te podejmowane w warunkach kryzysu, zmian pokoleniowych i dynamicznego wzrostu.
Dziś, jako założyciele marki Creative Brand, pomagają liderom firm – zwłaszcza z sektora MŚP i biznesów rodzinnych – rozwijać nowoczesne kompetencje przywódcze, projektować skuteczne struktury zespołowe i wdrażać strategie, które przekładają się na realne rezultaty. Ich kluczowy program, Transformacja Lidera™, to unikatowy proces edukacyjno-mentoringowy dla osób, które awansowały do roli menedżera lub chcą się do niej przygotować, bez utartych korporacyjnych schematów, za to z praktycznymi narzędziami, natychmiastowym wdrożeniem i wsparciem społeczności liderów.
W pracy z klientami stawiają na konkret, transparentność i partnerską relację. Pomagają nowym liderom przejść od frustracji, nadmiernego obciążenia i mikrozarządzania do skutecznego i świadomego zarządzania zespołem, który działa samodzielnie, z zaangażowaniem oraz odpowiedzialnością.
Mocną stroną Pauliny i Mateusza jest również umiejętność przekładania strategii na działania, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w prowadzeniu kampanii marketingowych po stronie klienta, rozumieją, co naprawdę wpływa na wyniki biznesowe i jak unikać błędnych inwestycji. Dziś wspierają zarówno liderów wewnętrznych struktur, jak i sukcesorów w firmach rodzinnych, którzy przejmują odpowiedzialność za dalszy rozwój przedsiębiorstw z tradycją.
Ich podejście to połączenie merytoryki, empatii i odwagi do kwestionowania status quo.
Adwokat z wieloletnim doświadczeniem w kompleksowym doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorstw, zarówno w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym. Specjalizuję się w sporządzaniu i negocjowaniu umów handlowych, a także w planowaniu sukcesji w biznesie, ze szczególnym uwzględnieniem fundacji rodzinnych i struktur majątkowych. Na co dzień wspiera właścicieli firm i kadry zarządzające w bezpiecznym podejmowaniu decyzji biznesowych, dbając o spójność działań prawnych z celami strategicznymi przedsiębiorstwa.
Doradca podatkowy, adwokat z bogatym doświadczeniem w doradztwie podatkowym i prawnym. Specjalizuje się w skutecznej optymalizacji podatkowej, audytach podatkowych oraz procesach przekształceń firm. Jego praktyczna wiedza z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego pozwala przedsiębiorcom bezpiecznie rozwijać biznes i unikać ryzyk prawnych.
Jeżeli tak – zachęcamy do udziału w XII Międzynarodowym Kongresie Rodzin Biznesowych 4 GENERATIONS: to tu spotkasz przedsiębiorców o historii podobnej do Twojej!Tu znajdziesz się w środowisku otwartym na dzielenie się – nie tylko sukcesami, ale też porażkami. Nie tylko tym, co piękne, ale też tym, co trudne!
Wszystkich tych, którzy myślą o swoich biznesach kilka pokoleń w przód, zapraszamy do zapisów na Kongres – widzimy się 13 października 2025 roku w Warszawie.
Dla najmłodszych sukcesorów.
Pierwsze kroki w biznesie i rodzinie biznesowej. Życiowe decyzje.
Dla rodzin biznesowych i firm rodzinnych.
Family office. Sukcesja. Ład rodziny. Strategia
Dla sukcesorów.
Wiedza z zarządzania przedsiębiorstwem, praktyka, indywidualny rozwój.